Stop prokrastinaci I; Seznamy a zase seznamy

Prokrastinace. Dneska velmi často omílané slovo (možná až příliš často). Je cool prohlásit “Hele, ty ale děsně prokrastinuješ, co?” Zní to možná děsivě, ale přitom to je vlastně jenom jiné označení neustálého odkládání povinností. Nebo ne? Co to tedy vlastně je a jak neprokrastinovat? To vám nastíním v novém seriálu. 

Co je prokrastinace?

Všichni to známe. Na příklad víme, že musíme jít na úřad, ale ve chvíli, kdy bychom opravdu – ale opravdu – chtěli jít, zjistíme, že je třeba vyluxovat, umýt nádobí, vyprat tři pračky, a pak samozřejmě vyžehlit. A tak se stane, že padne večer a nám nezbyde nic, než vyčkat na další úřední den.

Prokrastinace je tedy neustálé odkládání věcí, do kterých se nám nechce. Většinou to ale není o tom, že neděláme nic, ale o tom, že místo té jedné záležitosti, vyřídíme 1000 a 1 věc, které by rozhodně mohly počkat. 

Rad jak podobným věcem zabránit, je plno. Já je ale nikdy nečetla, protože už z osobního přesvědčení knihy typu “dělej tohle, žij lépe”, které teď pomalu ale jistě zaplavují trh, moc nemusím. Jsou možná dobré jako odrazový můstek, ale to je tak vše. Ultimátní radu do života nedávají. Ovšem, co si budeme povídat, já vám ji samozřejmě také nedám.

Ale na druhou stranu, jakožto zkušený prokrastinátor jsem si sama za poslední dobu ustálila několik metod, které jsem si honosně nazvala: “jak neprokrastinovat”. A protože mně osobně kupodivu fungují, řekla jsem si, že se o ně podělím. Třeba pomohou i vám.

Jak začít? Barvičky a dělej seznam

Máme rádi barvičky! Díky nim je všechno o trochu veselejší. A pokud jste dočetli až sem, jistě chcete být o trochu veselejší i vy. Rozhodli jste se totiž bojovat s prokrastinací! (Pozor, hecování aktivováno!). Je to běh na dlouhou trať, ale jde to.

První krok. Myslete v rámci jednoho dne. Uvažujte nad tím, co můžete ten den zvládnout, co potřebujete opravdu nutně udělat, a co až tak nehoří. Sepište si pak na papír všechno, co daný den chcete dotáhnout. 

Tohle je dobrý začátek. Ale myslete také na to, že těch sepsaných věcí samozřejmě nesmí být moc. Proč? Protože pak se z toho zblázníte. Nahoru na seznam si napište to, co má nejvyšší prioritu, co je nejdůležitější, a dolů naopak přijde něco, co až tak nutně udělat nemusíte. 

Ale pozor, během dne pak začněte s plněním “úkolů” odspoda. Proč? Protože úkol na spodní části seznamu by byl pravděpodobně také úkolem, který byste použili jako “prokrastinačn náhradu” za to opravdu potřebné. Tak to prostě udělejte jako první.

Jakmile máte hotov, vezměte si vaši oblíbenou barvičku a úkol si škrtněte. Je to krásný pocit, když zjistíte, že jste něco skutečně dotáhli. A teď pozor. Jděte naopak navrch seznamu a zkuste dotáhnout tentokrát vrchní úkol.

Když se vám to podaří, zase ho škrtněte. Odměnou vám bude dobrý pocit ze splněného úkolu. Ale co z jednoho. Pozor! Dokonce ze dvou! A to je úžasné!

No a protože druhá věc na seznamu bude podobného rázu, jako první (prostě se vám do ní nebude chtít), tak jednoduše zase přejděte dolů a udělejte to, co máte jako druhé odspoda. A pak zase odškrtněte. A podobným způsobem pokračujte stále dál.

Psychologie funguje

Právě moment odškrtnutí je tou nejpříjemnější a nejdůležitější částí celého procesu. Alespoň u mě funguje. Vždycky tím získám pocit, že jsem něco zvládla a skutečně dotáhla do zdárného konce. A také pocit, že už se k tomu vůbec nebudu muset vracet. A to za to zkrátka stojí. 

Tak zkuste také psát denní “to do listy” a zkuste škrtat. Vězte, že vám to pomůže (ale opět upozorňuji, ani já nedávám žádné ultimátní rady. Třeba zrovna vy budete potřebovat něco jiného).

Buď jak buď vám však seznamy pomohou alespoň v utřídění myšlenek. Ale o tom zase až v druhé části seriálu. Prozatím, seznamům zdar!

29 thoughts on “Stop prokrastinaci I; Seznamy a zase seznamy

 1. To s tím odškrtáváním zní jako zajímavý nápad. Asi to vyzkouším.. Já si udělám seznam, ale cíleně dělám jen ty lehčí práce a to do čeho se mi fakt nechce neudělám a když se večer podívám, vidím skoro celý proškrtaný papír, ale tu věc ne tak si řeknu “tak zítra no”… a tak se to opakuje 😀

 2. Také si zapisuji a dělám tzv. TO DO listy všude a na všechno! Je to nejlepší forma toho jak něco dotáhnout do konce, ale ještě mě nenapadlo, brát seznam na přeskáčku. Zkusím to! 🙂

 3. Zkrátka lenosti se teď říká prokrasstnace….. Není to úplná Lenora, ale člověk se nepříjemné práci vyhýbá ale nevzali se, ale radši dělá něco jiného.. N

 4. Zaujaly mě hned dvě věci – za jedna, dělat věci, které nejsou tak důležité (něco na tom je) a za dva seznam samotný. Vzpomněla jsem si totiž na jiný seznam, taky málobodový, který končil paradoxně tím nejdůležitějším – Zabít Billa.
  A jak se jí to pěkně odškrtávalo, holce jedné vlasaté.
  (Samozřejmě, píšu o filmu Kill Bill a míním to jako nadsázku 🙂 )
  Moje nejhorší momentální prokrastinace je, najít si nového zubaře, přehlásit se k němu a dojít tam.
  On je docela problém už s tím, najít si nového zubaře, žejo… ale teď jsem dostala tip, kde berou, ale taky jsou tam dražší. Takže zase dilema.
  Splním tenhle bod ještě letos, nebo to přesunu do příštího roku? Ani nevím… a co víc, zjistila jsem, že nejvíc udělám v moment, kdy si tu činnost vůbec neplánuji, a prostě ji začnu dělat. 🙂
  Jako třeba předvánoční úklid 😀

 5. Přijde mi zajímavá myšlenka škrtání věcí odspoda, tak nějak by mne nenapadlo dělat jako první věci, které nehoří, ty u mne spíše právě podléhají prokrastinaci – nehoří to, tak to prostě počká až na dobu, kdy to hořet bude. 😀

 6. To slovo prokrastinace jsem neznala a při tom je to i můj problém. Poprvé jsem ho slyšela v jednom vtipu. Štve mě odkládání úkolů a v důchodu je to ještě horší, protože mám relativně více času. Prostě zítra je také den. Také jsem si začala psát seznam, ale do apky v mobilu, protože na papírky si odjakživa kreslím ornamenty a kytičky při telefonování a samotný text z papírku pak záhadně zmizí ve spoustě obrázků a já ho pak vyhodím jako počmáraný. A pak hledám, kam jsem si to já blbec zapsala. Ono i to elektronické odstraňování splněných úkolů má své kouzlo. Hlavně splní účel. Ale na tvém článku mě zaujal postup při plnění úkolů. Dole, nahoře a zase ten dole méně důležitý. To vyzkouším.

  1. No, možná, až přejdu na nový počítač, tak to také zkusím. Ale zatím mi vyhovuje to škrtání v ruce. Naprosto. 🙂 Ale chápu, že jakmile je na papírku něco dalšího, člověk to důležité lehce ztratí…

 7. Mně se nejvíc osvědčila elektronická forma. Nemám moc rád škrtání. Mám jednoduchou appku, kde pomocí drag’n’drop hodím úkol do hotových. Hodně mi pomáhá (především, když se mi vůbec nechce) rozkouskovat úkol na co nejmenší dílky a udělat aspoň maličko. Trik je v tom, že pak většinou neskončím u ‘maličko’ 🙂

  1. No, já jsem zkrátka zvyklá na šustící papír a na to, že si můžu do seznamů (a diářů) různě malovat. 🙂 Já na ty digitální odškrtávače a to do listy nikdy moc nebyla. A ano… kouskování je také super záležitost. Funguje. 🙂

 8. Škrtání je skvělé. Natolik skvělé, že mám tendenci si zapsat na seznam už udělané úkoly, abych je mohl hned po zapsání škrtnout. Což je samozřejmě úkol, který stojí za to taky zapsat :-).

 9. Ha! To vypadá jako můj pracovní kalendář :D. Akorát, že tam musím splnit všechno, vedení nezajímá, co je důležitější a co ne. Já teď trochu prokrastinuji s předvánočním úklidem, ale myslím, že to snad dám :D.

 10. Já už si pár let dělám podrobné plány dní. A to nejen na povinnosti, ale i na radosti, takže mám v plánu třeba 15:00-16:00 škola, 16:00-16:30 čtení, 16:30-17:00 úklid, 17:00-18:00 blog a tak dále… 😀
  Všechno to začalo, tuším, ve čtrnácti letech. Přišly letní prázdniny a mi najednou přišlo, že vůbec nic nedělám. Dny neměly režim, všechno jsem dělala, jak se mi zrovna chtělo (spíš nechtělo, že…) a to mě znepokojovalo. Já totiž nesnáším nic nedělání! A tak jsem si začala dny plánovat.
  Plány mám na každé odpoledne po práci. Často i na volné dny. Ne vždycky se harmonogramu úplně držím, něco mě zaujme, něco mě naopak vůbec nebaví, do režimu vstupuje fena, ale více méně postupuju tak, jak si napíšu.
  Občas si udělám flákací den, jako třeba dneska. Pevně stanovené mám jenom to, že půjdu ve čtyři běhat. Joo, dneska je pohoda… Ale pořád bych to tak rozhodně mít nemohla!

  Na slova prokrastinace a prokrastinovat jsem alergická. Stejně jako na outfit, rereading a mnoho dalších. 😀

   1. Obyčejný seznam by mi nestačil, ten nedává dni režim. 😀 Asi bych se celý den flákala a na poslední chvíli se snažila udělat všechno, abych si mohla napsat fajfku…

 11. Jojo, seznámky fungují, ale jen do doby, než se rozhodněš porkrastinačně je posouvat ze dne na den, chápej, jeje, toto jsem nestihla, tak, šup s tím na zítra 😀 hahah…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.