Recenze

Skleněná lahev z Econea.cz

Protože sklo je sklo, a protože mě trochu začíná popadat udržitelný duch, rozhodla jsem se pořídit si něco, co mi v mém snažení zase o trochu víc pomůže. Svůj repertoár znovupoužitelných lahví jsem tak rozšířila o jednu skleněnou. Jaká je? Jak jsem s ní byla spokojená? Čtěte sami. 

Není lahev jako lahev

Z  velkého sortimentu jsem si vybrala skleněnou lahev od holandské firmy Dopper. Zaujala mě především tím, že se nechá použít jako lahev, kalíšek i jako sklenice v jednom. Je vyrobena z kvalitního borosilikátového (tedy varného) skla a můžete ji využít jak na teplé, tak na studené nápoje. Díky tomu, že je skleněná, ji můžete také jednoduše vyčistit a vymýt, takže se nemusíte bát střídat v jedné lahvi čaje, sladké šťávy a čistou vodu z vodovodu.

Objem lahve je 450ml, což je vlastně tak docela akorát. Případně pro zájemce o ještě něco menšího je na Econea.cz k sehnání ještě 400ml verze. Obě velikosti se vejdou do jakékoliv kabely, či batohu, nebo třeba i do krosny na nějakou tu túru. Je k dostání jen v jedné barevné variantě, a to v bílé. Její plastová, nebo nerezová sestřička vám však klidně vaši touhu po barevnosti případně vynahradí. Ovšem, co naplat, já se zamilovala do skla. 

Zajímavé je, že právě tento typ skla však není možné recyklovat spolu s ostatním sklem. Má mnohem vyšší teplotu tání. Proto uděláte nejlépe, když lahev po případném rozbití vhodíte do kontejneru na směšný směsný odpad.  

Co je na ní tak super?

V prvé řadě to, že lahev napomáhá udržitelnosti, jak jen může. Velkým bonusem je i to, že firma Dopper se snaží dopravovat své výrobky po světě co nejšetrněji, k čemuž využívá převážně obnovitelná paliva. Pokud by to někoho zajímalo více, Dopper je zkrátka zapojený v projektu GoodShipping. Zároveň Dooper pomáhá, kde může. 5 % ze svého obratu totiž posílá firma na podporu různých humanitárních projektů.

Tím, že si láhev zakoupíte, vlastně pomůžete i vy sami. Část z vašich peněz poputuje třeba na podporu výroby technologie na čištění vodních zdrojů, nebo třeba na zavedení pitné vody tam, kde jí tolik není – třeba do Nepálu.

A teď opravdu. Co mě na lahvi tak nadchlo. Upřímně, hlavně design. Mám ráda neotřelé věci, a tenhle skleněný Dopper je zkrátka originál se vším všudy. Během používání jsem zjistila, že se lahev skutečně moc příjemně drží. Do ruky je tak akorát a obecně se z ní moc příjemně pije. Tím, že hrdlo na plastové části je tak úzké, nemáte téměř možnost se pokapat. A naopak, naplnění lahve přes široké hrdlo, které získáte odděláním celého plastu, je skutečně jednoduché. 

Dále, na to, že je lahev z varného skla, je docela lehká. V batohu vám tedy moc kil navíc nepřidá. Zkoušela jsem i, jak dlouho vydrží v Dopperu horká voda – a světe div se, jsou to téměř krásné dvě hodiny. To mě samotnou překvapilo, ale znamená to, že když si do ní uděláte čaj, můžete ho krásně popíjet teplý docela dlouhou dobu.

Co není úplně ono?

Lahev je z většiny super. I tak jsem ale našla pár maličkostí, které by mohly být vychytané lépe. Především to, co jsem já pokládala za největší výhodu – možnost mít z lahve najednou i kalíšek na vodu. Kalíšek krásně stojí, nepřevrhává se, ale za dobu používání jsem ho upřímně nepoužila ani jednou. Většinu stejně piji z lahve z úzkého hrdla (otázkou je, čím to je – možná nezvyk?). 

Zároveň také první uzávěr, který je čistě na plastové části, se sice lehce odmontovává, ale mě se sem tam stane, že už mi nejde tak dobře vrátit zpět. Je ho třeba vrátit přesně pod správným úhlem, jinak se bohužel protáčí. Což je škoda. Do drážek zkrátka nezapadá tak dobře. Jakmile ale sundáte celou plastovou část, tenhle problém rozhodně nenastane. Ta se sundavá a nasazuje jedna báseň. 

Poslední, což ale možná ani není výtka, jen nevýhoda spíše pro všechny, co mají velký splávek – já bych klidně ocenila, kdyby měla lahev ještě o těch 50ml navíc. Já osobně tekutinu z ní velice rychle vypiji. Což ovšem není až takový problém, protože kohoutkovou vodu většinou dobereme kdekoliv. Jen bohužel tak dlouho nevydrží. Ale jak říkám, to je spíše o každém, jak má nastavený pitný režim. 

Závěrem

S láhví jsem ale vesměs spokojená. Je to příjemný pomocník, do kterého mohu nalít vodu z vodovodu a vydat se do práce, nebo na túru a budu vědět, že lahev něco vydrží a navíc, že budu chránit přírodu. A to je krásný pocit. Nedostatky, které jsem popsala, jsou spíše zanedbatelné. Rozhodně to není nic, co by znemožňovalo používání lahve. A hlavně, u mě vládne designová stránka – takže jsem jí schopná ledasco odpustit. 

Každopádně – zvykla jsem si na ni a určitě si myslím, že spolu mnohé zažijeme. A co vy? Máte doma také podobnou láhev? 🙂 Jakoupak? Pochlubte se mi!

Mladá dívka s duší umělce. Nadšenec. Milovnice tance, literární tvorby a přírody. Nepohrdne ani kvalitní kulturou, vážnou hudbou a dalšími podivnostmi. Třeba jako převlékání do kostýmů. Zkrátka zcela normální člověk!

10 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap