Mrakoplaš kontra Alzheimer, aneb když se sejde anděl a Anděl

thumbnail

Není to tak dávno, co jsem dostala možnost být součástí jedné velmi speciální dražby a jednoho velmi speciálního koncertu. Byla jsem pozvána, jak prohlásil jeden z účastníků, abych dělala “hezký stojánek” na benefičním koncertě pro podporu výzkumu Alzheimera. A jak to probíhalo?

Mrakoplaš? Kdo? Co? Jak?

Možná jste o nich ještě neslyšeli, a proto by se slušelo a patřilo je nejprve představit. Kapela Mrakoplaš vznikla v roce 1995 (což je poetické, my jsme vlastně stejně staří). V tom roce začínaly probíhat první zkoušky a kapela začínala dostávat konkrétní tvar.

Zároveň se ve stejné době zrodil i název, jelikož frontman Mrakoplaše, Pavel Lipták (kytarista, zpěvák a zároveň kulisák z Divadla v Dlouhé – kde jsme se také celé dva roky mého uvaděčkování potkávali) v té době četl Úžasnou Zeměplochu od Terryho Pratchetta. 

Mrakoplaš je postava čaroděje, nedostudovaného čaroděje, který je tak trochu šílený. Pavel Lipták o něm prohlásil, že “je to člověk, který chce mít hlavně klid a místo, kde se vyspat, ale hlavně nechce žádné dobrodružství. Jenže místo toho ho neustále něco honí, několikrát nedobrovolně zachránil svět, a přesto ho tento jen kope do pozadí” Dodává ještě, že pokud tedy tohle není bluesman, tak už nikdo (Zdroj: Bandzone.cz).

A tak se stalo, že právě postavička čaroděje se stala nedílnou součástí této bluesové kapely. Mrakoplaš od doby svého vzniku prošel několika změnami obsazení. Nyní hraje v sestavě: Pavel Lipták– zpěv, kytara; Martin Kalenda – zpěv, kytara; Petr Vrabec– zpěv, harmonika; Pavel Douša– bicí; Petr Maršík– basová kytara. Pro zajímavost přidávám alespoň jeden videoklip, který Mrakoplaš nedávno pokřtil. Zaposlouchejte a nasajte atmosféru pro další část článku! 

https://www.youtube.com/watch?v=oqsho4amg_Y&t=37s

Když Mrakoplaš pomáhá 

Klip “Návod k použití” také bude správným oslím můstkem pro další část článku. Byl totiž věnován AD centru, které se zabývá výzkumem Alzheimerovy choroby. Terry Pratchett – autor knih Úžasná Zeměplocha – s ní měl také bohužel co do činění, a proto některé aktivity Klubu Terryho Pratchetta a skupiny Mrakoplaš jsou s AD centrem a Alzheimerem chorobou spojené. Většinou se jedná o benefiční akce, kdy výtěžek z nich putuje na konto centra. 

A jinak tomu není ani u tradičního koncertu Mrakoplaš kontra Alzheimer. Letošní 7. ročník proběhl tentokrát v útulných prostorách Music City Pointu v Praze.

Věrka Liptáková, alias Vstupenková lady

Když jsem přicházela na akci, chvíli mi trvalo, než jsem místečko našla. Je to totiž klub zašitý přímo nad velkou prodejnou s kytarami a dalšími podobnými hudebními záležitostmi, takže jsem nakonec celá zmatená vešla přímo do obchodu. To se naštěstí ukázalo jako dobrý tah, protože prodavač mě suverénně poslal přes celou prodejnu, až do zadní části ke schodům, kde už jsem konečně našla ceduli s nápisem ” Music City Point” i s dost výmluvnou šipkou. 

Přípravy koncertu byly ještě v plném proudu, kapela zkoušela a já jen přihlížela a poslouchala. A pak to přišlo. Nebo spíše, pak přišel.

Celou akcí totiž prováděl Pavel Anděl. Český herec, hudebník, hudební publicista, televizní dramaturg a moderátor, kterého si možná někteří pamatujete z pořadu “Noc s Andělem”.

Když se sejdou dva

Pavel Anděl také vedl celou dražbu a já jsem měla být ta, která mu měla asistovat a dražené věci držet a ukazovat publiku. A pak tedy nutně muselo dojít ke vtipnému momentu, který bych možná nazvala “setkání andělů”.

Když Pavel Anděl dorazil, ujala se Věrka Liptáková, manželka Pavla Liptáka a zároveň vedoucí Klubu Terryho Pratchetta, představování. 

“Ahoj, Pavel,” podával mi Anděl ruku.

“Zdravím, Anděla,” odvětila jsem s úšklebkem.

Celá situace nás všechny pobavila natolik, že při zahájení aukce Pavel Anděl pak pronesl: “A zároveň každá dražba musí mít nějakou ozdobu. A my, my máme Andělku. No ne, to neni vtip. Ona se tak opravdu jmenuje.”

“Ona je opravdu Andělka!”

A tak začala má úloha pěkného držáčku. Dražilo se celkem devět věcí. A úžasné bylo, že každá nakonec našla svého kupce. Dokonce i můj drahý přítel nakonec přispěl svou troškou do mlýna a vydražil pro mě bílé, ručně malované tričko se stromem. 

Na přímý dotaz Pavla Anděla přítel odvětil: “Když já ho potřebuju pro Andělku. Ono jí tak sluší!” Musím se přiznat, že mě to neskutečně dojalo. To tričko sice na fotce bohužel nemám, ale je prostě super! 

A super bylo i to, že v rámci celé akce se získalo krásných 92 190 Kč. A to po sečtení darů od sponzorů, tržby za vstupné a sumy za vydražené věci. 

Radost a radost

Výtěžek byl skutečně úžasný. A vůbec. Celá akce se neskutečně povedla. Dražba byla samozřejmě prokládána hudebními bloky. Zazněly písně skupiny Mrakoplaš, která byla ten den v oslabení, jelikož jeden z členů – Martin Kalenda – byl zrovna mimo republiku.

Ovšem o posílení skupiny se naopak postarali dva pozvaní hosté. Hlavní podněcovač celé aukce, slovenský kytarista a zpěvák Norbi Kovács (jehož píseň o velbloudovi, která zazněla na konci celého koncertu, asi jen tak nedostanu z hlavy) a český rockový violoncellista, baskytarista, zpěvák a houslista Olin Nejezchleba.

A já? No, já osobně si koncert Mrakoplaš kontra Alzheimer užila dosyta. Písničky Mrakoplaše už nějakou dobu poslouchám, a protože mají geniální texty a chytlavý hudební doprovod, který vás zkrátka donutí si je zpívat kdykoliv a kdekoliv, vždy Mrakoplaše ráda doporučuji známým a kamarádům.

Takže pokud Mrakoplaše neznáte, doporučuji se podívat na jeho stránku na Bandzone.cz => ZDE <= kde některé písně najdete. A pak samozřejmě doporučuji zajít na některý jejich koncert. Věřte. Nebudete litovat.

A stejně jako uzavíral Norbi Kovács koncert, uzavřu jeho nahrávkou kytarového sóla i tento článek. Příjemný poslech přeji! 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=28&v=CZRsIfZ0LTc

Všechny fotografie jsem s laskavým svolením Pavla Liptáka našla na oficiálních facebookových stránkách Mrakoplaše. Autory jsou Jirka Esser a Kačka Esserová z fotopokus.cz

Mladá dívka s duší umělce. Nadšenec. Milovnice tance, literární tvorby a přírody. Nepohrdne ani kvalitní kulturou, vážnou hudbou a dalšími podivnostmi. Třeba jako převlékání do kostýmů. Zkrátka zcela normální člověk!

27 thoughts on “Mrakoplaš kontra Alzheimer, aneb když se sejde anděl a Anděl

 1. Moc dobrá akce, a dva andělé k tomu!
  Prima povídání, pěkné dokumentační fotky, Mrakoplaše znám, i když ne osobně (teď myslím toho z knihy, toho, kterého tak trefně definoval Pavel Lipták). Mrakoplaše skupinu neznám, ale díky tvému článku si je určitě poslechnu. Osud Terryho Pratchetea taky znám a je to velká ztráta.
  Výsledek dražby byl skvělý!

 2. Zní to jako fajn akce !
  Tedy Zeměplochu zbožňuji, ale o české kapela jmenující se po jedné z hlavních postav, jsem ještě neslyšela. Takže děkuji za rozšíření obzorů! Jdu si je pustit. 🙂

 3. Krásné povídání, krásný počin, krásná hudba a nejkrásnější Andělka! 🙂
  Akorát mi to kazí fakt, že se mi ten tvůj článek vůbec neobjevil v odběrech a narazila jsem na něj opravdu jen náhodou.

 4. No na fotkách jde vidět, jak sis akci dobře užila a úsměv ti sekne. 🙂
  Od Mrakoplaš je to pěkné, že pomahájí tímto způsobem. Aspoň vidím, že existují stále dobří lidé. S Andělem a Andělkou si lidé užili akci pěknou. 😉

 5. Byl jsem kdysi pravidelným divákem Noci s Andělem a díky tomu jsem poznal spoustu výborných a pro mě do té doby úplně neznámých zpěváků a kapel. Moc pěkná a záslužná akce, no a samozřejmě naprosto exkluzivní držák :-).

  1. Děkuji. 😀 Já tedy pořadateli sdělím, že má příště pořídit podobný držák. 😉 A ano, ta akce je úžasná. A halvně nejlepší je, že má zkrátka pokaždé takový úspěch… 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back To Top
18 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap