Ze života

Mobilní kavárna, aneb káva vždy a všude

„Rozmohl se nám tu takový nešvar!“ Ó, ano. Od té doby, co jsem se dala dohromady s tím mým úžasňákem, ještě více mi začal vonět čerstvá káva. Ale opravdu čerstvá. Zrnková. Právě namletá. A co hůře, ještě navíc mi taková káva začala i chutnat. Ovšem, víte, kde všude se dá takový šálek dobré kávy vypít? Všude!

Káva sem, káva tam…

Víte, abych vám to alespoň trochu osvětlila. S přítelem často a rádi chodíme ven, do terénu, pěkně na túry. A to ne jen tak ledajaké, často jsou to vycházky, při kterých máme v nohách více jak 15km. A na takovou vycházku je samozřejmě nezbytně nutné vzít si s sebou nějakou tu svačinu, pití a ještě pár dalších nezbytných drobností. Zkrátka takové běžné vybavení turisty.

No jo. Jenže. To bychom to nesměli být my. V našem případě totiž k těm nezbytným drobnostem patří: zrnková káva, mlýnek, lahev s čistou vodou, aeropress / moka-konvička / džezva, a aby toho nebylo málo, tak ještě k tomu plynový vařič a samozřejmě šálky na kávu i s podšálkem.

Dovedete si představit, že na takové nezbytnosti už je třeba skutečně vytáhnout nejméně alespoň 30l batůžek (který naštěstí oba dva vlastníme…). Možná to vypadá opravdu divně, ale… víte co? Ty fotky a ten zážitek za to prostě stojí!

Údiv z Děvína

Je pravda, že většinou se vydáváme takhle na místa, kde nejsou žádné velké davy. Už jen z toho důvodu se nám stává skutečně málokdy, že se nad naším počínáním někdo pozastaví. Ale i takové máme historky. Asi nejkrásnější je z nedávného výletu na Děvín.

Ooutdoorová kavárna na Děvíně
Ooutdoorová kavárna

Našli jsme si tam pěkné kryté místečko, v závětří, a rozhodli jsme se, že si zase uděláme jednu kafařskou chvilku. Lidé vždy jen nakoukli, případně se trochu prošli kolem, ale většina z nich hleděla, aby hned byla pryč. (Asi  vypadáme děsivě!)

Ovšem pak nás překvapil jeden mladý pár. Ten už vstupoval se slovy: „A jéje, my jsme vás vyrušili při ranní kávě!“ Což bylo vtipné, jelikož tato ranní káva se odehrávala kolem jedenácté hodiny dopolední. Ovšem je pravda, že roztažená alumatka možná mást mohla. Každopádně jsme prohodili, že nás opravdu neruší, ať klidně vstoupí. Proběhla další krátká a stručná diskuse ve stylu „A vy máte opravdu čerstvou kávu! A hrníčky! No to je úžasný!“ Nutno uznat, že se nám pak káva připravovala hned líp!

Mletí kávy na Děvičkách
Mlýnek na kávu

Ať je zima nebo mráz

Nejlepší na tomto kávomileckém zvyku je, že ho můžete provozovat za jakéhokoli počasí. A říkejte si, co chcete, za zimního období je to nejkouzelnější. Sice nebýt alumatky, tak by to asi tak kouzelné nebylo, ale díky ní není problém sednout si někde venku a v klidu si kávu připravit a následně vychutnat.

Naše Džezva
Džezva, která s námi na vycházky chodí též…

U zimního kafování jsme udělali jen jeden jediný neblahý poznatek. Plynový vařič vaří značně pomaleji, zvláště ve sněhu, což celý proces alchymie (čtěte: přípravy kávy) značně prodlužuje. To nám ale nevadí. Vždycky se dokážeme nějak jednoduše zabavit! Třeba stavíme sněhuláky…

Je jasné, že když je sice zima, ale ještě není sníh, pak jde všechno hned lépe od ruky…

Džezva a outdoorové moka hrníčky
Džezva i s outdoorovým šálkem…

A vidíte. Já tu stále mluvím o našich outdoorových podšálcích a šálcích, které jsou mimochodem vyhrazené skutečně jen a pouze na takovéto použití, ale ještě jsem vám je ani pořádně neukázala. Tak… zde jsou v celé kráse!

Naše outdoorové šálky i s podšálkem
Naše outdoorové šálky i s podšálkem

Ovšem, samozřejmě, kafování venku má i své nevýhody. Takhle při jedné z posledních nedávných snídaní v trávě (že to byla snídaně na lavičce v jednom pražském parčíku pomineme…) se nám podařilo rozbít jeden hrneček. Což samozřejmě neubralo zážitku samotnému na kráse (a když, tak jen malounko), ale želvího pratchettovského hrnku byla zkrátka škoda. Naštěstí jsme ještě ten den zvládli získat nový!

Snídaně v trávě
Snídaně, ještě skoro s celým želvím hrnkem

Mobilní kavárna (nejen) u Mammuta

Dokonce se naše kafařská outdoorová vášeň rozrostla tak, že už s sebou taháme podobné všelijaké náčiní i na výlety s kamarády, především tedy na výlety s klubem Terryho Pratchetta.

Nutno ale podotknout, že letos jsme to dotáhli do úplné dokonalosti a otevřeli jsme si kavárnu u Mammuta. Přímo na terásce před chatkou. Náš spolucestovatel a kamarád Mammut, se totiž stal v naší přítomnosti také kafařem (ani se mu nedivím, ono to je děsně nakažlivé).

Poprvé kavárna u Mammuta otevřela na nádraží ve Světlé nad Sázavou, k čemuž se pojí jedna z mých oblíbených historek.

Na tom nádraží jsme se měli s přítelem setkat. Bylo tam chvíli času, než jsme pak pokračovali jiným vlakem, už společně, dál, na další letní akci.

Když jsem vystoupila z vlaku já a trochu jsem se rozhlédla po nádraží, uviděla jsem najednou postavu sedící na velké cestovní tašce, s palestinou rozprostřenou vedle na lavičce, jak mele kávu a mezitím si pěkně na zemi před sebou na plynovém vařiči ohřívá vodu. Tehdy jsme přišla už nejen ke skoro hotovému šálku kávy a prostřenému improvizovánému stolku, ale ještě navíc k jednomu chutnému bezlepkovému muffinu. No. Uznejte sami. Není to úžasné?

Mobilní kavárna u Mammuta
Mobilní kavárna u Mammuta

Na výletě s Klubem Terryho Pratchetta už ale měla Mammutí kavárna trochu ustálenější podobu a dokonce i své stálé zákazníky, což těšilo nejen nás, ale i Mammuta. Samozřejmě. Kavárna vypadala asi takto.

Cedule kavárny u Mammuta
Cedule kavárny

 

Mobilní kavárna v celé své kráse
Mobilní kavárna v celé své kráse

No, co dodat. Asi nic. Možná jen to, že je úžasné být ve společnosti někoho, kdo je schopný tyhle hloupůstky dělat, protože pak hned všechno posunou na vyšší level… 🙂

Každopádně, když budete chtít vědět, jak to vypadá, nezapomeňte se podívat ještě na video, kde to celé uvidíte víc. 🙂 

 

Mladá dívka s duší umělce. Nadšenec. Milovnice tance, literární tvorby a přírody. Nepohrdne ani kvalitní kulturou, vážnou hudbou a dalšími podivnostmi. Třeba jako převlékání do kostýmů. Zkrátka zcela normální člověk!

50 komentáře

 • Koralína - Jak být nejen mámou!

  Káva je stylová prostě vždy a všude. Když jsem sledovala gilmorky, hrozně jsem si přála být na kávě závislá jako ony, no bohužel mi káva nechutnala 😀 Už jsem se dopracovala alespoň k té s mlékem a cukrem 😀 Ale čisté presíčko prostě nevypiju 🙂 . Je super, že si berete kávu svou, mě to ještě nenapadlo, si vzít svou a pak jsme vždy odkázáni na tu v místě ražení. Asi se tedy inspiruju a příště nějakou vezmu taky sebou, a půjdeme si někam jen tak vypít hrníček. Fakt skvělý a stylový nápad.

 • Klarita

  Ježiš to je super „hobby“ 😀 Máš štěstí na partnera, který cítí věci stejně jako Ty a užijete si tak hromadu srandy a sbíráte společné zážitky 🙂

 • Lucie

  To je super! 🙂 Moc se mi tohle kávové vyprávění a kavárna u Mammuta líbí, obdivuji vás, že se vám chce veškeré ty serepetičky k tomu potřebné tahat s sebou, ale když je chuť na dobrou čerstvě umletou kávu, není co řešit. 🙂

 • MarijaKes

  Tento článek jsem četla už dříve a byla z něho nadšená. Jste dobří. Já už bych asi v mém věku nedokázala nosit v batohu ještě takovou zátěž, abych si uvařila kávičku, ale když na ten celý proces přípravy koukám, tak je mi jasné, že skýtá dokonalý odpočinek a šance na zvládnutí dalšího delšího pochodu. Kávu miluju a vypiju tři denně, ale na výlet si ji neberu ani v termosce, prostě se na ni moc těším domů nebo někam do restaurace – hospůdky- chaty…ale tam se vždy nemusí plně nabažit moje chutě. Doma je pak káva ochucená i pocitem spokojené únavy a radosti z vyzutých bot…:-D
  Jste sehraná dvojka…paráda.

  • Anděla Heřmánková

   Děkujeme za pochvalu. 🙂 Sehraná dvojka… to rozhodně jsme. V některých ohledech 100% a tenhle je jeden z nich. Prostě rádi děláme podobné vylomeniny, které ale pak všechno udělají zajímavějším. Je fajn mít po boku někoho takového, jako je ten můj… 😉
   A jinak, káva je dobrá kdekoliv. I ta pěkně v pohodlí domova stojí za to… 🙂

 • duchodkaevka

  Vzpomínám na svoji babičku, která si ručním mlýnkem mlela pokaždé kávu sama. Ve sněhu teda ne ☺☺☺ Já mám ráda turka i rozpustnou, momentálně vede turecká ☺

 • Intuice

  Určitě hodně romantické. A tu vůni kávy cítím až sem. Miluji čerstvě namletou kávu, ale kdo by se s ní mlel? Mlýnek ruční jsem zlikvidovala, elektrickým moc nevěřím, asi melou hrubě. No a návštěva mi kafe neumele. Nemám asi správné kamarádky. 🙂 Jedno místečko ale vím, v jednom supermarketu u nás je mlýnek, z kterého se kafe dá namlít i jemně. Jenže my tam mleli jednou zrnkovou kávu půl kila, dovedeš si představit, jak dlouho jsme tam stáli, než se to domlelo. 🙂

  • Anděla Heřmánková

   Čerstvě namletá káva voní úžasně. 🙂 A ještě o to lépe pak chutná. A děláš správně… elektrické mlýnky zrnka jen kazí (ještě je přepálí a už to není ono).
   P.S. Půl kila kávy… no, to tedy rozhodně byla doba! Doufám, že okolí nebylo už nepříjemné… 😉

   • Intuice

    Okolí žádné nebylo. Je tam velké prostranství a nikdo tam nic nemele, tedy nikoho jsem nikdy neviděla. 🙂
    PS: ještě se dají vedle mlít oříšky, ale na to mlýnek doma mám. 🙂

 • Vivienne

  To je úžasný nápad. A musím se smeknout obdivem před vaší vytrvalostí a úsilím. Mě by nikdy nic takového nenapadlo. A už vůbec by se mi nechtělo se s tím tahat. Jste prostě úžasně originální. 🙂

  • Anděla Heřmánková

   „Prostě úžasně originální“… 🙂 Děkujeme. Příteli předáno. A jinak, neboj. Ono k tomu zase tolik vytrvalosti třeba není… 😉 Jak říkám, kávu venku si můžeš dát někde kousek za bydlištěm… a je to stejně kouzelné.

 • Ježurka

  Ach, ta káva. Taky jsem si dopřávala takovou dobrůtku, čerstvě namletou v domácím prostředí, ale u stolu na židli nebo v křesle. Postupně jsem zlikvidovala mlýnek, později tureckou kávu, protože mi po těžké operaci nedoporučovali tuto kávu na žaludek. Tak už jsem si zvykla a piji tu rozpustnou, ale taky kvalitní. Ale moc ráda vzpomínám, i když na piknik mne nikdy neužili.

 • Vendy

  Snídaně v trávě! 😀
  Ale ne, vážně, moc se mi to vaše stolování v přírodě líbí. Sama bych to asi nedala, a už vůbec ne patnáctikilometrové túry, protože jsem už velmi zpohodlněla a jím raději vsedě na židli, než na zemi. Ale moc se mi líbí, jak sebou nosíte celou soupravičku a hlavně, opravdové porculánové, nebo třeba i kameninové, šálky, dokonce s podšálky. To nemá chybu.¨
  A jsi jedna z mála, která si oblíbila turka, tedy kávu spařenou, ve vašem případě spíš v džezvě vařenou. Úplně cítím tu vůni, protože nic tak nevoní, jako tato káva.
  K vymazlenosti doporučuji kupovat si kávu opravdu áčkovou. Sice dražší, ale je jak samet.

  • Anděla Heřmánková

   Ale to víš, Vendy, že určitě dala. Ono pro celou krásu starší vyjít kousek za barák, případně využít balkon. 🙂 To, že to my propojujeme s túrou, to je jen další „upgrade“.
   Jinak samozřejmě, že žádnou béčkovou zrnkovou kávu netáhneme. Jsme fajnšmekři, takže Áčková je samozřejmostí. Střídáme různé vyhlášené pražírny… 😉 (Nordbeans, Double B aj.). Takže skutečn ějen kvalitní zrnka… tudíž je to vymazlené i po téhle stránce… to se neboj! 🙂

 • beallara

  Teda, kočko, smekám.
  Ve vašem podání je káva neskutečná záležitost a když jsi mi to psala u mě blogu, vůbec jsem nechápala.
  Ale vy to máte na takové úrovni, s vámi pít kávu musí být obřad.
  Již věřím, co píšeš, jsi milovnice čaje a kávy !

 • sugr

  To je nádherné, tohle prožít!
  Kvůli nízkému tlaku taky piji kávu, ale zase mohu jen s pohankovým sušeným zajícem, ale i tak je to pro mne pochoutka i když ne s takovým obřadem, jako je tu popsán!:-) Ve spěchu v práci…

 • Janinka

  To je kouzelný rituál! Já melu kávu svému polovičákovi, je jediný, kdo u nás zrnkovou pije. Mému nosu sice krásně voní, ale chuťovým buňkám už nikoliv :).

 • Andrea V.

  Taky mám krapet nižší tlak, proto považuju kávu za kámoše 🙂 . Mě v poslední době oslovil Skořicový šnek – zní to šíleně, ale je to 100% arabica se skořicí a čokoládou. Na to, že „normální“ turky nepiju jsem se do Šneka celkem zamilovala 🙂 .

 • Joina

  Tak to je pěkné. Já se s kávou musím krotit. protože mi často nedělá dobře. Asi po dvou letech jsem začala pít alžíra, protože mi moc chutná, tedy ten koňak a jak říkáš čerstvě umletá káva je opravdu moc dobrá, ale za se mi začíná být pomalu mdlo. Radši jenom káva jedna za měsíc.
  Téda tak to bych já asi na nějakou tůru s kávou nemohla. ale je to pěkné.
  By mě zajímalo kde skladujete i ty zákusky, nemuže se to nějak znehodnotit a rozpatlat?

  • Anděla Heřmánková

   Já jsem kávě přivykla hlavně kvůli mému nízkému tlaku. Ta káva ho trochu kompenzuje… 😉
   Co se týče těch zákusků, ty s sebou většinou nenosíme. Zákusek z poslední fotky jsme s sebou vzali jen díky tomu, že jsme na piknik šli pár kroků od bytu. Takže jsme ho přenesli bez úhony. 😉
   Jinak je ale s sebou nebereme…

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap