Láska ke třem pomerančům v Národním divadle

thumbnail

Láska ke třem pomerančům. Málo známá opera Sergeje Prokofjeva, která je však mou “životní operní láskou”, na kterou nedám z mnoha důvodů dopustit. A teď se konečně dostala i na české jeviště. Její premiéru jsem si v žádném případě nemohla nechat ujít.

Není pohádka, jako pohádka

Láska ke třem pomerančům vychází z příběhu italského dramatika Carla Gozziho. Sergej Prokofjev je pak jak autorem geniální hudby, tak neskutečně chytlavého libreta. 

Příběh je ryze pohádkový. V jednom království žije princ, který trpí nevyléčitelnou melancholií a hypochondrií. Jediným lékem by měl být smích. Rozesmát prince se ale zatím nikomu nepodařilo, a to i proto, že mu čarodejnice Fata Morgana pomocí kouzel ve smíchu bránila. Až nově pozvanému Truffaldinovi se podařilo kouzlo prolomit.

Foto: Fotogalerie Národního divadla

Fata Morgana nelení. Jakmile je první kouzlo prolomeno, okamžitě prince zakleje znovu. Tentokrát “k lásce ke třem pomerančům”. Ty se nachází daleko v Creonte, kde je hlídá zlá vražedná kuchařka. Princ je však tak omámen a zaslepen láskou, že je musí jít hledat. Na cestu si s sebu vezme Truffaldina. Aby toho nebylo málo, zatímco je princ pryč, v království se snaží získat trůn králova neteř Clarice. V tom jí pomáhají Léandre, králův rádce, a služebná Smeraldina. A jak to dopadne? Je to pohádka, tak hádejte. 

Strach z porovnávání

Jak už jsem říkala, Láska ke třem pomerančům je má operní srdcovka. Jednoho dne totiž běžela na televizní stanici Mezzo TV inscenace z pařížské Opéra Bastille, u které jsme s maminkou zůstaly sedět jak přikované. Byla zkrátka dokonalá ve všech směrech. Uchvátila nás příběhem, hudbou, kostýmy a celkovým zpracováním. Netrvalo dlouho a pořídily jsme si i DVD záznam a jako bonus jsme se ještě vydaly na její obnovenou premiéru přímo do Paříže. Není proto divu, že pařížskou inscenaci máme naposlouchanou, známe nazpamět téměř každé slovo a každý tón, a proto jsme i na “českou” verzi musely vyrazit. I když jsme se trochu bály, jak se Národní divadlo s tímto náročným titulem popere.

Foto: Fotogalerie Národního divadla

V divadelní soudní síni

Na začátku opery se dvě skupiny – tragici a komici – hádají, který žánr má větší váhu. Pak třetí skupina podivínů hádku na chvíli utiší a uvede celý příběh. Jedná se o stěžejní kousek, který “odpálí” celou operu, a který se prostě nesmí pokazit. Těžko by se už pak zlepšovalo skóre. Naštěstí ale orchestr i sbor zvládli úvod na jedničku. 

Divák je hned vtažen do jakési soudní síně, která je využívána skrz naskrz celým představením. Volba kulisy soudní síně mě mile překvapila a potěšila, protože celé úvodní scéně dala nový, logický rozměr. Následná práce s jednotlivými kousky kulis (různé přesouvání a přeskládávání) bylo také velmi dobře promyšlené.

Celkovému dojmu pomohly i pestrobarevné kostýmy z rukou Natalie Kitamikado, které byly velkou předností celé inscenace. Díky nim a díky scéně jsem měla pocit, že spíše než do pohádky jsem se přenesla do trochu šíleného, prazvláštního fantasy světa. Což ale kupodivu příběhu velmi sedlo. Tento dojem pak podtrhl ještě fakt, že kouzelník Celio (skvěle zahraný a zazpívaný Františkem Zahradníčkem) mi věrně připomínal Merlina, nebo jiného podobného fantasy čaroděje.

Foto: Fotogalerie Národního divadla

Princovy pomeranče

S velkým napětím jsem čekala na příchod Truffaldina a na první scénu s princem. Truffaldino v podání Jaroslava Březiny nebyl tak ztřeštěný a hyperaktivní, jak ho znám. Byl to spíše sebevědomý organizátor slavností. Ač jsem si musela na tuto polohu chvíli zvykat, nakonec jsem uznala, že postavě docela sedla. První scéna s princem, kdy naříkajícího šlechtice Truffaldino neúspěšně rozesmívá svými šprýmy, mě ale zamrzela nejvíc. Princ je bohužel v první části (dokud se prvně nezasměje) jakousi komickou vložkou, možná trochu “pitomcem”. Což je věc, která postavě strašně ublížila. Melancholický princ by podle mého měl být ne vzlykající chudáček, ale stále princ. Naštěstí v druhé půlce se vše spravilo a princ – velmi dobře zazpívaný Alešem Brisceinem – se stal tím pravým romantickým a odhodlaným milovníkem. 

Stejně tak mi nesedla (jinak má oblíbená a herecky i pěvecky velmi vděčná) role neteře Clarice (Andrea Tögle Kalivodová). Nejvíce mě mrzel trochu nevyužitý potenciál, který tato “úlisná, prohnaná a hrdá” postava nabízí. Naopak král v podání Zděnka Plecha byl správně královský, správně rázný a správně zničený tím, kam se království začíná ubírat. Malá role ďábla Farfarella, který prince a Truffaldina “doufoukal” až do Creonte, byla také nezapomenutelná a doslova a do písmene ďábelská (čemuž pomohl nejen skvělý kostým, ale i hlas Csaby Kotlára).  Eva Urbanová jako čarodějnice Fata Morgana byla přesně tak zlá a domýšlivá, jaká by měla být. Navíc měla za své pomocníky magické bytosti, které zvtárnili akrobati ze skupiny Losers Cirque Company. Ti nejen že byli zkrátka skvělí, ale dodali celému příběhu ještě na větší magičnosti a Fata Morganě na děsivosti. 

Foto: Fotogalerie Národního divadla

Ještě mě zamrzela jedna věc. Zobrazení tří pomerančů jako tří prsou zlé kuchařky. Osobně mi zpočátku ani nedošlo, že je to myšleno zrovna takto. Napadlo mě to až ve chvíli, kdy princ pomeranče zlé kuchařce konečně sebral. Toto pojetí mi scénu bohužel spíše znechutilo. Ale proti gustu…

Sečteno a podtrženo, Lásky ke třem pomernačům se režisér Radim Vizváry ujal se ctí a oživil na jevišti chytlavý a líbivý fantasy příběh, který vtáhne diváka do děje s prvními tóny a pustí ho až po posledním spadnutí opony. Takže, pokud byste měli cestu do Prahy, nebo pokud byste dostali chuť zavítat na operu do Národního divadla, na Lásku ke třem pomerančům určitě běžte. Neprohloupíte.

 

 

 

Mladá dívka s duší umělce. Nadšenec. Milovnice tance, literární tvorby a přírody. Nepohrdne ani kvalitní kulturou, vážnou hudbou a dalšími podivnostmi. Třeba jako převlékání do kostýmů. Zkrátka zcela normální člověk!

8 thoughts on “Láska ke třem pomerančům v Národním divadle

  1. Dobrý tip. Budu muset vyzkoušet, jestli do Národního divadla na operu už zase smím, protože nějakou dobu hrozilo, že tam dopadnu jako Abraham Lincoln. Přiznávám, že tuhle operu nejenže jsem nikdy neslyšel, ale ani jsem o ní nevěděl. Což by se – jak se zdá – mělo napravit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back To Top
15 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap