Ze života

Kavárna v centru Liberce? Račte vstoupit!

Víte, co je pro mě, jakožto pro celiatika, největší utrpení? Když sedím v kavárně, nebo cukrárně, koukám na všechny ty překrásné dorty, ale nemůžu si žádný z nich dát. To není příjemné. Opravdu ne. To je jako když sedím v divadle na baletě a nemohu tančit také. Ovšem, časy se mění. A já našla kavárnu, o které vám dnes musím říci. Důvod? Vždy tam najdu dort, který mohu!

Úžasný objev

S maminkou jsme ji objevily téměř před rokem. Nejprve na tom samém místě stávala taková nelibá, nepříjemná a nekvalitní cukrárna s dováženými dorty, kterou nebudu jmenovat. Ona totiž ani nestojí za řeč. Ale pak se vše začalo měnit k lepšímu. Změnil se název, změnili se majitelé a výsledkem je skutečně luxusní kavárna přímo v centru Liberce, kterou prostě „chcete“, jak by možná někdo řekl. A já to mohu jen potvrdit. Tu vážně chcete!

Kavárna role pěkně zpředu
Kavárna Role pěkně zpředu

Už když jsem do kavárny vešla poprvé, bylo jasné, že se jedná o něco jiného, než co tam bylo před tím. A také o něco jiného, než co jsem kdy při svých kavárenských návštěvách viděla. Sice jsem se dlouho rozhodovala, zda tam skutečně zaběhnout, nebo ne, ale nakonec vyhrála zvědavost a chuť na sladké. Tak jsem jednoho krásného dne prošla dveřmi s tím, že si dám alespoň tu kávu. Ovšem, to jsem se opravdu hodně mýlila! Jaké bylo mé překvapení, když jsem položila mou obligátní otázku, na kterou se už ptám spíše s trochu ironickým nádechem: „A bezlepkové dorty asi nemáte, co?“ A tu jsem se zarazila. Snad mě šálí sluch? Snad jsem si to celé jen vymyslela? A nebo… ne? „Máme,“ zněla odpověď.

Bezlepkové dorty jedna báseň

A tak to vlastně začalo. Bezlepkové dorty opravdu měli. Sice jsem se tehdy dozvěděla, že je to jen na zkoušku, protože neví, jak se to celé uchytne. Ale to bylo. Teď, když přijdu znovu do Role, pokaždé najdu nějaký dort, který mohu. A často ne jen jeden.

Dort nebezlepkový, ale také výborný
Dort nebezlepkový, ale také výborný

A teď je na čase konečně sdělit můj názor a mé nálady, dojmy a upomínky, abych tak řekla. Tedy zaprvé. Jak vidno výše, na své si samozřejmě v Roli přijde každý běžný člověk, i ten bez bezlepkové diety. Všechny dorty vystavené pěkně úhledně ve skleněné vitrínce, vypadají více než lákavě. Všechny jsou vyráběné pěkně podomácku samotnou majitelkou a jsou pěkně poctivé, velké a chuťově (prý) bezkonkurenční.

Co se týče vzhledu, o tom se myslím asi ani zmiňovat nemusím. Že ne. Co se pak týče bezlepkových dortů, tady konečně mohu přijít ke slovu já bez toho, abych kopírovala odposlechnuté. Jak s oblibou říkám vždy, když žádáme o placení „tak mi to zase nechutnalo, no…“. No jistě, že ne. Chutnat je totiž v tomto případě slabé slovo. Zvláště některé druhy dortů, které skutečně mohu, jsou zkrátka dokonalé, lahodné a… a… škoda slov. Prostě skvělé. Jen se podívejte sami!

Bezlepkový dort mandlový
Bezlepkový dort mandlový

Není kavárna, jako kavárna

Ale co musím ocenit nejvíce – mimo to, že ve zmíněné vitríně najde člověk téměř pokaždé něco jiného – je to, že se vůbec majitelé do výroby bezlepkových dortů pustili. Jsou vyrobené ze zcela běžných surovin, ze kterých se vyrábí dorty běžně a ani do nich není třeba mouku přidávat. To proto jsou tak jedinečné. Může si je koupit kdokoliv a chuťově se zkrátka vůbec neliší. Je to běžný dort, který můžu. Chtěla jsem napsat, který „náhodou“ můžu, jenže on to byl skutečně záměrný krok.  A za to jsem já opravdu vděčná.

A co se mi na Roli líbí úplně nejvíce? Atmosféra. Odjakživa jsem měla ráda malé kolektivy a přátelské domácí prostředí. Proto jsem chodila na malou ZŠ, na malou střední (a proto chodím na VŠ, kde je v prvním ročníku 1700 studentů… ehm…), a proto mám právě také tak ráda Roli. Ano. Je domácká, je přátelská a vždy přívětivá. A čím to je? Nejen tím, jak je zařízená, i když i to k tomu přispívá, jak jinak, ale hlavně to je „vinou“ nesmírně milé obsluhy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Trocha z toho interiéru

Role je rodinný podnik a podle toho to také vypadá. Jak v „kuchyni“, tak za pultem stojí vždy jeden z majitelů. Oba moc milí (neříkala jsem to už?) a když už tam jste zkrátka štamgasti, tak to také podle toho vypadá. Jak se říká, semelete zkrátka všechno. Když vás někde znají a když vás někde přivítají tak mile, jako tady, ať už jste noví, nebo staří (zákazníci samozřejmě), tak se tam opravdu budete rádi vracet!

A ještě jednu věc musím dodat. I káva je tu výborná. A ještě něco. Jsou tu ty Vánoce a aby kavárna nepekla vánoční cukroví? Nemyslitelné! Tudíž, pokud si chcete ušetřit tu práci, vánoční cukroví na zakázku (ano, i to bezlepkové) vám tu rádi vyrobí! (Jen nevím, jestli už nemají pro tento rok plno…)

Tak co vy? Už jste Roli navštívili? Ať už jste z Liberce a okolí, nebo nejste, je to jedno. Za ten výlet to zkrátka stojí! Pro více informací můžete zaběhnout sem: Kavárna Role – web

Mladá dívka s duší umělce. Nadšenec. Milovnice tance, literární tvorby a přírody. Nepohrdne ani kvalitní kulturou, vážnou hudbou a dalšími podivnostmi. Třeba jako převlékání do kostýmů. Zkrátka zcela normální člověk!

24 komentáře

 • MarijaKes

  To je skvělé. mám radost, že se dneska najde někdo, kdo si uvědomí, že ne všichni jsme na tom stejně a že všichni si chceme vychutnat nejen tu chvilku v pěkném prostředí, ale pochutnat si na zákusku, který neublíží. Tento článek je tak nádherně pozitivní. Moc děkuji za něj i za návštěvu na mém blogu.

 • Veronika

  Okolo té kavárny chodím už půl roku a pořád si říkám, že příště na cestu domů vyrazím dříve a stavím se tam. A tenhle článek mě přesvědčil, že se tam rozhodně vydám.

 • Iris

  Jé, tam to asi znám. 🙂 Když jsem byla malá, dala jsem si tam dva kopečky zmrzliny a celé mi to spadlo na podlahu. Ale to tam nejspíš bylo ještě něco úplně jiného.
  Dortíky vypadají skvěle. Já své návštěvy do cukráren musím spíš omezovat, ale někdy tam zajdu. Třeba se tam potkáme.

  • Le fille Ash

   To opravdu bylo něco jiného. 🙂 Tehdy 100%. Ale pokud budeš mít chuť a čas, rozhodně tam zaběhni. Stojí to zato!

 • Joina

  Strašně moc ráda chodím do kaváren. Takhle vypadá dost slibně, jenom škoda že je tak daleko, ale je dosti podobná té naší 🙂 Až budu mít cestu do Liberce, určitě navštívím 🙂

  • Le fille Ash

   A mne těší, že jsem Tě potěšila… 🙂 Však, pokud se nepletu, pro Tebe zase není Liberec až tak z ruky, tak si třeba někdy výlet udělat můžeš… 🙂

 • Jarka

  Kávu jsem se nenaučila pít, nechutná mi, ale jestli by mi v kavárně uvařili i čaj, tak bych neváhala ani minutu a klidně zkusila i ten bezlepkový dort, protože vypadá báječně. 😛 Jen ten Liberec by musel být trošičku blíž! 😉

  • Le fille Ash

   To je jasné… 🙂 Dorty jsou výborné a jak zmiňovala Dana níže, ten jejich pečený čaj také… a nejen ten. 🙂 Nu, nedá se nic dělat… ale jak se to říká, když nejde prorok k hoře… 🙂

 • Intuice

  Tak to Ti rozumím, jak moc Tě tato cukrárna potěšila! I dortíky vypadají skvostně. Já v jakékoliv cukrárně nebyla, ani nepamatuji! 🙂

 • Dana

  Cukrárna úžasná.Na narozeniny jsme si objednali mini dortíky.Byly krásně nazdobené a výborné.:-)Hosté byli překvapeni.
  Jo a paní majitelka dělá výborný pečený čaj.

  • Le fille Ash

   Děkuji za komentář! 🙂 O pečením čaji samozřejmě vím! Ani ten na objednávkovém lístku většinou nechybí. 🙂 Přeji krásný den!

 • Janinka

  Pamatuji si na starou cukrárnu, která tam kdysivávejc bývala, žádný terno to tedy ale nebylo :D. Až zase jednou pojedu kolem, určitě nakouknu, vypadá to tam moc lákavě! 🙂

 • Beatricia

  Do Liberce to mám trošku z ruky, ale sdílím tvou zálibu v krásných kavárnách a cukrárnách. Naštěstí netrpím tou cel… (jak se to správně říká?), tak se jen kochám a vybírám, co srdce ráčí. A ono ráčí hodně. ☼☼☼

  • Le fille Ash

   Ono ráčí hodně… 🙂 Hezké. No jo. To znám… a je to celiakie… 😉 Je to takový zapeklitý název. 🙂

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap