Úvahy,  Ze života

Jak se nezbláznit z karantény?

Je jasné, že nynější situace nám moc na radosti nepřidává. Kočky z nás šílí, protože jsme doma, lidé šílí, protože neví, co s nakoupenými zásobami a venku začíná klíčit jaro, které ale přes roušky člověk necítí. Jak se z toho ale nezbláznit a přežít to všechno ve zdraví? 

Najděte si pozitiva

Na všem se dá najít něco pozitivního. Zkrátka to jde, jen člověk musí trochu chtít a nesmí se rovnou nechat odradit tím, že pozitivum nenajde hned. Někdy to trvá. Já jsem třeba zjistila, že právě díky karanténě jsem se konečně zvládla zastavit. Přijala jsem neuspěchaný způsob života, kdy veškeré akce padly a já vlastně nikam nemusím. Je to možná smutné, ale v poslední době jsem cítila, že i přes to, že jsem chtěla absolvovat nejlépe úplně všechno, neužila jsem si nic naplno, protože jsem buď byla příliš unavená, nebo jsem jednoduše na jedné akci už myslela na to, co musím zvládnout a udělat, než bude nějaká další. Někdy jsem takhle myslela na několik věcí najednou. Ale teď? Nemusím. 

Díky tomu jsem se konečně dostala k mému dlouhému seznamu restů, který jsem pořád odkládala, jelikož bylo potřeba udělat něco aktuálnějšího. A tak seznam nabýval, protože se vždycky našlo něco, co bylo možné odložit na večer, a pak na druhý den a na třetí… a tak dále. Ale teď konečně poprvé seznam ubývá. A je to skvělý pocit. 

Tip: Zkuste se zamyslet nad tím, co neustále odkládáte a zkuste to teď dotáhnout. Je na to ideální chvíle!

Zároveň i to, že se všechno zastavilo a zklidnilo, je podle mě skvělá příležitost k tomu, abychom se zastavili a zamysleli i my. Kam se hnát? Teď to nikam stejně nejde. Buďme víc „v sobě“, starejme se o sebe a užívejme si toho, že nemusíme lítat po všech čertech a zároveň intenzivně přemýšlet nad tím, jak se co nejjednodušším a nejrychlejším způsobem naklonovat. 

Resty, resty?

Vytvořte si domácí kino

Tak moc rádi byste vyrazili do kina, ale nejde to? Nevadí, však je teď tolik možností, jak se dostat k filmům i jinak. Služby jako HBO Go, Netflix, nebo třeba Amazon prime. To jsou všechno služby, kde najdete tolik filmů a seriálů, že vám na ně ani karanténa stačit nebude. (Tuhle radu jste už určitě několikrát četli i jinde, ale protože já sama teď díky karanténě objevuji nové zajímavé filmové a seriálové kousky, musela jsem to zmínit).

Upozornění: Vysoce návyková záležitost!

Upozornění II: Vědí o tom všichni.

Bohužel, tím, že nápad na sledování filmů a seriálů online logicky dostává opravdu hodně lidí, služby jsou často pomalejší a navíc některé snižují kvalitu filmů, aby aktuální nápor vůbec zvládaly. Ale i přesto stále běží! A najdete tam skutečně samé hezké věci. Takže ideál pro dlouhé karanténní večery. 

Nechcete to vidět? Čtěte!

Kdy jindy se ponořit do četby knih, než teď. Můžete je hltat v klidu a v pohodlí domova, s kočkou na klíně jako já (dobře, to je lež – ta moje na klín nejde, ale třeba ta vaše se nechá přemluvit) a můžete konečně zkrátit váš seznam s názvem „přečíst“. Já se vrhla na Zaklínače (nejen kvůli novému seriálu. Nejsem obětí reklamy „Je čas číst Zaklínače! Znáte z televize a PC her“). Dobře, přiznávám, čtu dost sporadicky, ale snažím se! Konečně mám pocit, že číst můžu. A pokud snad máte pocit, že jste všechny knihy přečetli, nebo že jich máte málo, i to má své řešení. Můžete si další objednat! Já objednávala svou dávku knih přes Martinus. Vše proběhlo bez problémů. A navíc je třeba knižní průmysl teď pořádně podpořit. So go for it!

Když nemůžete za kulturou, kultura může za vámi

Stýská se vám po divadlech, koncertech a muzeích? Ani to není žádný problém. Mnoho kulturních institucí přechází do online světa a umožňuje užít si kulturní zážitek z tepla domova. Díky mamince jsem takhle narazila na digitální koncertní síň Berlínských filharmoniků, kteří zpřístupnili na měsíc zdarma velké množství krásných koncertů. Vídeňská státní opera má stejně tak online knihovnu představení. Některá můžete shlédnout zdarma, některá jsou bohužel placená. Ale lepší něco, než nic! No ne? Podobně funguje i New Yorská MET.

Art project od Google zase otevřel online sbírky, díky kterým si můžete na internetu prohlédnout slavná díla ze sbírek těch nejlepších světových muzeí (má to háček, musíte mít účet u Google! Ale stojí to za to.) Některá muzea dokonce vyloženě nabízí prohlídku online. Velmi pěkně vytvořený seznam všech takto zpřístupněných institucí najdete zde. Online tak můžete navštívit Galerii Uffizi, Van Goghovo muzeum v Amsterdamu, nebo třeba New Yorské muzeum MoMA,

 Tip: Nenechte si sebrat umění! Jděte mu vstříc a nebojte se přispět i na online aktivity muzeí a divadel. Teď to akutně potřebují. Jak? Můžete si třeba koupit „Lístek na nic“. O co jde? NIC 2020 je festival, který neexistuje. Zapojí se do něj řada institucí, které sice bohužel vzhledem k aktuálnímu nouzovému stavu nemohou nabídnout reálný program, ale podpořit je můžete i tak – tím, že si koupíte vstupenky na nic. Více na Goout.net

Bez dobrého čaje nic není tak super

A samozřejmě, když už musíte zůstat doma, je dobré se zásobit i dobrým pitím. A ne, nemám teď na mysli alkohol (psst… ten si nechám do druhého odstavce), ale dobré čaje. Sehnat sypané čaje všeho možného druhu můžete na e-shopu ManuTea. To je místo, kde rozhodně neskončíte u objednávky jednoho balení. Mně odsud takhle přišla jednou velká krabice, plná 500g balení čajů (mezi nimi Tulsi, případně Tulsi ve speciální Ajurvédské směsi, nebo můj milovaný pu erh – sakra, teď mi došlo, že už jsem ho pěkně dlouho neměla). 

Čaj si tu ale vyberete všichni. Věřte tomu, že zde strávíte hodiny jen kocháním a smutným sledováním toho, jak se vám košík trochu samovolně plní. No, a pokud nechcete zrovna čaj a chcete si případně večer zpříjemnit něčím jiným – ale jen s Mírou, samozřejmě – tak vám rád poradí Pan Alfréd. On, i jeho e-shop, jsou na podobné laskominy specialisté. Každopádně musíte sami uznat, že ten pobyt doma je potřeba nějak zpestřit, což? 

Tak co? Co jste už zkusili vy, abyste přežili karanténu ve zdraví?

 

 

Mladá dívka s duší umělce. Nadšenec. Milovnice tance, literární tvorby a přírody. Nepohrdne ani kvalitní kulturou, vážnou hudbou a dalšími podivnostmi. Třeba jako převlékání do kostýmů. Zkrátka zcela normální člověk!

9 komentáře

 • Čerf

  Když je světlo, zkouším si trochu hrát s „indoor“ focením barevných zátiší, a dělám si z toho malou různobarevnou „koronavirovou kolekci“ :-). Po nocích se pak pouštím do pořádání knihovny, což je věc, na kterou jsem neměl dlouhé roky, spíš desetiletí, vůbec čas.

 • Janinka

  Krásně jsi to sesumírovala! 🙂
  Jenže jako na potvoru jsem jediný člen domácnosti, co chodí do práce a tudíž i nakupuje, takže si tu karanténu moc neužívám :D.

 • Andrea

  Jo, ta karanténa mi přece jenom v několika věcech pomohla. A jelikož ještě není tak úplně u konce, nějaký ten čas na učení ještě zbývá 🙂

   • Nat

    Věci, co jsem odkládala, jsem už skoro všechny splnila. To sledování filmů či seriálů mě už taky přestalo bavit. 😂Jen se maximálně ve středy koukám na Masterchefa.. Každopádně mi teď začalo učení na zápočty a zkoušky, takže jiné aktivity už moc řešit nemusím.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap