Ze života

Jak (ne)plánovat svatbu – no. 1

Už je to tak. Stalo se. Loni v září jsem řekla své ano na žádost o ruku. Už sedm měsíců nosím prstýnek a už sedm měsíců se snažím svatbu zorganizovat. Během té doby jsem také narazila na několik způsobů, jak se do organizace svatby rozhodně nepouštět, když pominu tu základní. která zní „ideálně neorganizovat svatbu v době koronavirové“. Jaké jsou ty další? Dozvíte se v sérii článku o tom, jak rozhodně (ne)plánovat svatbu.

Co zařídit jako první? Aneb datum, místo a oddávající

Když jsem řekla své ano a rozeběhl se celý ten koloběh se zařizováním a vymýšlením, propagovala jsem zpočátku myšlenku „hlavně mít termín a místo, zbytek už půjde sám“. A to byla chyba číslo jedna. Není to totiž tak jednoduché.
Tak prvně, když si vyberete pro svatbu místo, které je zkrátka ideální, dokonalé a přesně podle vašich představ, může se vám stát několik věcí:

 • bude vám řečeno, že úřední oddávající vás oddá jen v určité dny (např. jen první sobotu v měsíci)
 • úřední oddávající vás na takovém místě odmítne oddat úplně
 • budete mít štěstí a úřední oddávající na vaše místo obřadu milerád dorazí a potvrdí vám svou přítomnost rovnou s termínem vašeho obřadu

Je super, že v dnešní době můžete mít svatbu skutečně kdekoliv, ale bohužel, nese to s sebou také svá negativa. To ale neznamená, že je boj boj prohrán, pokud vás odmítne úřední oddávající, nebo úředního z nějakého důvodu nechcete. Jen musíte zkrátka začít hledat jinde.

Církevní obřad pro nevěřící?

Vaší záchranou v takovém případě bude církevní oddávající. No jo: „Ale co když z nás ani jeden není pokřtěný? Oddá nás církevní oddávající?“

Ale ano. Oddá. Jen musíte hledat ve správných církvích. Třeba hodnostáři z Náboženské společnosti českých uniátřů, nebo z Církve bez hranic vás oddají i v případě, že ani jeden nejste věřící.

 • Velké plus: Církevní oddávající bude ochotný se s vámi sejít a probrat vaše představy o obřadu – díky tomu dostane celá událost osobnější ráz. Neuslyšíte otřepané fráze, které se opakují svatbu, co svatbu, a které určitě uslyšíte ještě několikrát, protože je každý úřední oddávající čte nezměněné pořád dokola.
 • Na co si dát pozor: Právě představa osobního obřadu a oddávajícího, se kterým si budete moct sednout a doladit váš den přesně podle vašich představ, je dnes velmi populární. A to je přesně důvod, proč je většina „slavných“ oddávajících velmi rychle obsazena. Může se vám proto snadno stát, že napíšete email na deset různých kontaktů, ale na každý z nich dostanete negativní reakci. A pak už jen z posledních sil sháníte ten poslední, jedenáctý, který snad konečně vyjde.

Přesně tím jsem si prošla já. Pro letní svatbu jsem začala shánět oddávajícího v lednu. A už to bylo pozdě. Stálo mě to několik měsíců a desítky vyměněných emailů, než se mi podařilo konečně sehnat oddávající, která měla v náš termín čas. Chvíli před tím už jsem propadala panice, že nás nakonec ani nikdo snad nebude moct oddat a že budeme muset udělat jen „párty pro kamarády“.

 • Typ č.1: Oddávajícího řešte co nejdříve. Pokud budete hledat neúředního, je lepší si ve vámi vybraném místě obřadu vyžádat alespoň dva termíny, které oddávajícímu nabídnete – případně oddávajícího řešit třeba i devět měsíců předem. Zvýšíte tak šanci, že se s oddávajícím dohodnete. Určitě však oddávajícího řešte primárně. Mít krásné datum obřadu je super, ale nemít na to datum oddávajícího, to už tak fajn není. 

Co vy? Jaké máte zkušenosti se sháněním oddávajícího?

A pak už jen přichází to další konkrétnější plánování. Na co všechno nezapomenout? To si povíme v dalším článku. První pomocí Vám ale může být skvěle připravený svatební plánovač, který najdete na tomto odkaze, a který je připravený pro web izlato.cz.

Mladá dívka s duší umělce. Nadšenec. Milovnice tance, literární tvorby a přírody. Nepohrdne ani kvalitní kulturou, vážnou hudbou a dalšími podivnostmi. Třeba jako převlékání do kostýmů. Zkrátka zcela normální člověk!

9 komentáře

 • Adyna

  Jej, já se na jednu stranu tak strašně těším na plánování svatby a na tu druhou si říkám, že to asi bude pěkně o nervy! 😀 Jinak krásný prstýnek!

  • Anděla Kubátová

   Děkuji, děkuji. Manžel se s výběrem skutečně předvedl. 🙂 A ne, není z čeho mít strach. Hlavní je na začátku si říct, že se vynervovat nenecháš! Protože jakmile si to tak nastavíš, zvládneš to mnohem více v klidu. A samozřejmě je dobré všechno řešit s předstihem. 🙂 Protože některé výrobní lhůty (třeba u nás to byla lhůta na dodání svatebních prskavek) jsou dlooouhé.

 • Alissa

  Mno, já z představy vlastní svatby nijak odvázaná nebyla (ale na vdaný stav jsem se těšila), takže jsem si vyhlídla půl roku vzdálenou sobotu, zeptala se na radnici, jestli mají volno, a bylo 😀

 • Čerf

  Ženil jsem se před 27 lety a v porovnání s tím, co píšeš, mi to připadlo úplně bez problémů. Vybrali jsme si místo, a tím jsme „vyfasovali“ i oddávajícího, protože tím místem byl zámek ve správě místního úřadu. A všechno to bylo tak jednoduché, že jsme si to aspoň museli trochu uměle zkomplikovat tím, že jsme přímo před svatební síní uspořádali autogramiádu naší společné knížky, vydané ten den ráno :-).

 • Janinka

  Jak nicotně mi proti dnešním svatbám připadá ta moje před dvaceti lety :D. Vidím to i na švagrovi, který se bude ženit v září, ty obstrukce s tím spojené, to je masakr….

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap