Ze života

Jak (ne)plánovat svatbu – no.2

 V minulém článku o tom, jak neplánovat svatbu, jsem se zabývala hlavně tím, co je třeba udělat jako první a mluvila jsem o tom, jak si vybrat oddávajícího a na co si dát pozor. Dneska bych se ráda zaměřila na pomocníky, které vám v plánování pomohou. Které to jsou?

Svatební diář – povinná výbava nevěsty

Já jsem vyloženě diářová. Bez diáře nedám ani ránu, tak bylo jasné, že jeden takový zkrátka bude muset být i na svatbu. Proto jsem začala hledat, dokud jsem nenašla přesně to, co jsem si představovala. Vlastně to nebylo ani dlouhé hledání. Protože skutečně existuje něco, co se svatební diář jmenuje. A najdete to tady

Tenhle svatební diář obsahuje všechno, co potřebujete. Najdete v něm celý harmonogram všech důležitých úkolů od 12 měsíců před svatbou, až po týden před svatbou. Toho se rozhodně doporučuji držet, protože skutečně krásně sedí. Alespoň většinou – já v něm sice měla pár úprav, ale to jen proto, že jsem něco stihla už dříve a rychleji, a něco naopak mělo času víc (třeba pečení svatebního cukroví).

V diáři najdete i spoustu praktických rad pro každou příležitost a spoustu šikovných tipů např. ke stanovení místa k obřadu, k rozlučce se svobodou, k výběru fotografa apod. Zároveň v něm najdete spoustu odkazů, které vás navedou přímo na potřebná místa. Třeba na místo, kde je možné sehnat epesní krabičky na výslužky. Takové, které se dají krásně seskládat do takového dortu (kuk sem). My je na svatbě měli. Vypadají moc pěkně. Jen jsou docela malé na první pohled, takže se tam vejdou spíše menší kousky cukroví, ale nakonec toho ve výsledku pojmou docela dost. 

V diáři si tak můžete každý úkol po splnění krásně odškrtnout a dokonce jsou v něm i prázdné stránky na lepení obrázků a inspirace na výzdobu, šaty, nebo třeba květiny. Můžete si proto všechno pěkně nalepit a pak jen vybírat.

Sešit pro ty náročněj

Dalším velkým pomocníkem, který jsem si vytvořila, mi byl sešit. Protože zkrátka diář je super, ale malý, pořídila jsem si sešit, kam jsem si lepila další inspirace a psala si, kdo mi ve výsledku se vším pomůže. 

Také jsem si tam nafotila prostory, ve kterých se svatba pořádala a k nim jsem si pak dělala šipičky a psala jsem si, co kam přijde. Měla jsem pak lepší představu a byla jsem schopná si to vše v klidu rozmyslet a rozplánovat. 

Svatební plánovač

Pokud budete chtít mít celou dobu svůj plán svatby a úkolů před sebou, mám pro vás ještě další super možnost. Existuje podařený „svatební plánovač“, ve kterém najdete vše, co potřebujete. Všechny úkoly pěkně vypsané, také rozdělené podle času, kdy je třeba je vyřídit. 

Svatební plánovač obsahuje i vypsané úkoly, které je nutné zvládnout po svatbě, když se vrátíte ze svatební cesty. Ani na to by se totiž nemělo zapomínat. 

Svatební plánovač najdete zde, v rámci jednoho z moc pěkně zpracovaných článků o organizaci svatby.

Tabulky, tabulky a zase tabulky

Protože je třeba mít přehled o hostech, o tom, zda přijedou, nebo nepřijedou, a také je dobré mít přehled o rozpočtu, je fajn si vést společnou tabulku. Ideálně v Google drive, abyste do ní mohli přistupovat oba. Je to šikovný pomocníček, který nám ušetřil spoustu trablů při řešení toho, kolik vlastně bude na svatbě hostů a kolik sakra za to všechno dáme. 

Svatební web

Být online se dnes nosí. Proto je dobré si zřídit i svatební web. My jsme ho měli založený u našeano.cz. Budete mít doménu vasnazev.naseano.cz a budete mít pro vaše hosty všechny informace pěkně přehledně. Navíc jde přes tento systém hosty dokonce pozvat, oni vám to mohou odkliknout a rovnou vám mohou i zakliknout, na jakou část svatby budou a co budou chtít jíst. Dokonce jim můžete díky systému pozvat i první pozvánku s datem a oznámením na e-mail. Také super ulehčení. 

Všechno tohle vám pomůže při organizaci, pokud se do toho rozhodněte vrhnout na vlastní pěst tak, jako já.  Já bych bez nich nedala ani ránu. 🙂 Plánování zdar!

Mladá dívka s duší umělce. Nadšenec. Milovnice tance, literární tvorby a přírody. Nepohrdne ani kvalitní kulturou, vážnou hudbou a dalšími podivnostmi. Třeba jako převlékání do kostýmů. Zkrátka zcela normální člověk!

16 komentáře

 • Julie B.

  Jé, přesně tenhle diář jsem dostala k Vánocům! Jinak tedy diářová a plánovací na rozdíl od tebe absolutně nejsem, ale tenhle je šikovný a užívám si to s ním.
  Jen tak mimochodem, tvůj minulý článek jsem poslala budoucímu manželovi, jeho nadchla myšlenka unitářské svatby – a teď ji domlouváme. Máš nás na svědomí:-D Ale měla jsi pravdu s tou včasnou domluvou, my na letní svatbu začali shánět oddávajícího už na začátku prosince – a klaplo to až na třetí pokus. Taky už jsem chytala záchvaty paniky…
  Každopádně nás to čeká v červenci a sama jsem zvědavá, kolik nám nakonec povolí hostů, máme čtyři varianty seznamu podle stupnice PES (na kterou stejně s*re pes, ale lepší nějaké vodítko, než žádné) 😀

  • Anděla Kubátová

   Jéé!! Tak to mě strašně moc těší. 🙂 Unitářská svatba je skutečně ideální věc. Koho jste nakonec sehnali, smím-li se ptát?
   Jinak držím palce, ať se vše vydaří a ať jsou ta omezení co nejmenší! 🙂 Buď jak buď to ale určitě bude nádherný den!

 • Vlasta Řenčová

  Já budu ráda, jestli si mě přítel vůbec někdy vezme. A když, asi z toho nebudeme dělat žádné velké haló, webovky a tak.. 😀 Stejně by to určitě byla menší svatba. Nicméně ten diář už jsem viděla a je to asi dost šikovná věc. 🙂

 • Marijakes

  Ten svatební plánovač je super. Když jsem zařizovala svatbu synovy a pak i dceři, tak by se mi tohle určitě hodilo. Tenkrát jsem však ani neměla mobilní telefon a všechno se muselo vyběhat nebo zařídit pevnou linkou. A to jsem si tu pevnou linku tenkrát vymohla jen krátce předtím. Mít internet informace je pak brnkačka. 🙂

 • Helena

  Je důležité, aby si byla spokojená a byl to krásný den. Moc ti přeji, aby všechny plány a sny vyšly!
  Helena

 • Boudicca

  Obdivuji tvoje nadšení z plánování svatby! Snad vám vyšla přesně podle představ.

  Já se přiznám, že mě svatba děsí, a tak doufám, že bude partner souhlasit a vezmeme se sami v ústraní, ideálně někde spontánně v zahraničí. Dvěma kamarádkám jsem pomáhala/pomáhám jakožto svědkyně a je s tím neskutečně práce. Hlavně ale myslím, že to nevěstu musí do značné míry bavit, jinak se ze svatby stává utrpení. 🙂

  • Anděla Kubátová

   Vyšla. Byla úplně dokonalá. 🙂 A jinak… já jsem tak nějak nadšená z jakéhokoliv plánování.
   A ano, určitě. Je třeba, aby to nevěstu bavilo. Pak je vše jinak. A i svatba v ústraní může být naprosto nezapomenutelná a nádherná.

 • Marie Veronika

  Čerf naprosto přesně vystihl moje pocity! 🙂 Sice jsme měli na jednu stranu svatbu promyšlenou opravdu do detailu (na našem webu byla třeba samostatná stránka věnovaná symbolice svatebního oznámení), na stranu druhou jsme velkou spoustu věcí vyřešili dost podomácku. Líčila a česala mě moje svědkyně, fotografa nám dělal kamarád, svatební boty jsem vyřešila tak, že jsem přebarvila bílou barvou botky, ve kterých jsem šla v patnácti do tanečních… no, bylo to půvabné, díky za to zavzpomínání 🙂

  • Anděla Kubátová

   Ale o tom to je. 🙂 Aby to bylo půvabné. Já taky většinou hledala po kamarádech – česala a líčila mě kamarádka (která se tomu ovšem věnuje i profi), naše kamarádka mi pomáhala s organizací atd. atd. Hlavní ale je si to pořádně užít! 🙂 Jsem ráda, že sis se mnou zavzpomínala.

 • Janinka

  Skvěle naplánováno, ty jsi vážně nenechala nic náhodě! 🙂

  Trochu mimo téma – kvůli obav z koronaviru nebyla na svatbě ženicha matka a nevěsty oba rodiče a ženich s nevěstou to věděli už čtvrt roku dopředu. Jako svědkové jsme byli kvůli karanténě syna hozeni přes palubu a dostala přednost strana rodiny nevěsty, která se bála o život :D. Zajímalo by mě, co bys v takovém případě dělala ty? Zrušila svatbu a posunula termín, nebo to nechala tak?

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Shares
Share via
Copy link
Powered by Social Snap